تاثیرات گرمای محیط های بدون سیستم تهویه مطبوع بر مغز

تاثیرات گرمای محیط های بدون سیستم تهویه مطبوع بر عملکرد مغز

۳۰ / مرداد / ۱۳۹۷

تحقیقات نشان می‌دهد که در محیط‌های گرم بدون تهویه مطبوع مناسب مغز به درستی کار نمی‌کند

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که کودکان و کارمندان به سیستم‌های خنک کننده نیاز دارند تا بتوانند در طول روزهای گرم به خوبی کار کنند. همانطور که بسیاری از دانش آموزان، دانشجویان و کارمندان که در روزهای گرم از گرمای هوا رنج می‌برند، تصدیق می‌کنند که گرما واقعا مغز را از کار می‌اندازد. محققان نیز طی تحقیقات و مطالعات خود این مساله را تایید کرده‌اند.
دانشمندان دانشگاه هاروارد تعدادی از دانش آموزان را در اتاق‌هایی با سیستم تهویه مطبوع مناسب و تعدادی دیگر را در اتاق‌های گرم بدون سیستم‌های تهویه مطبوع قرار و عملکرد آن‌ها را مورد بررسی قرار دادند.
محققان پس از بررسی‌های انجام شده خود مشاهده کردند؛ دانش آموزانی که در محیط گرم و بدون سیستم تهویه مطبوع در مقایسه با دانش آموزان در محیط دارای سیستم تهویه مطبوع بودند در امتحانات و تست هوش که از این دو دسته از دانش‌آموزان گرفته شده بود، عملکرد بدتری داشتند.

گرما و سیستم تهویه مطبوع ال جی

داده‌های این مطالعه و آزمایشات دیگر نشان داد که انسان‌ها در دمای مطلوب به بهترین وجه کار می‌کنند و محققان توصیه می‌کنند که در صورت امکان حتما از سیستم‌های تهویه مطبوع پایدار استفاده شود.
دکتر ژوزیل گیلرمو سدانو-لوران (Dr Jose Guillermo Cedeno-Laurent)، شخصی که این مطالعه و تحقیق را رهبری کرده، در روزنامه The Independent بیان کرد: “این مساله مربوط به دانش آموزان در مدارس و کارمندان در اداره‌هاست و اغلب ما میبینیم که در این مکان‌ها درجه حرارت محیط بالاست چرا که دستگاه تهویه مطبوع مناسب وجود ندارد.”
تحقیقات قبلی، به بررسی تاثیر گرما بر توانایی‌های جسمی و ذهنی افراد آسیب‌پذیر در جامعه مانند افراد مسن و کودکان محدود شده بود. از اینرو این تصور اشتباه ایجاد شده بود که افراد معمولی در معرض خطر گرما نخواهند بود. با توجه به اینکه بالا رفتن درجه حرارت طبق تغییرات آب و هوایی طبیعی می‌باشد، این تصور غلطی است که دکتر سدانو لوران (Dr Cedeno-Laurent) قصد برطرف کردن آن را داشت.
در سال ۲۰۱۶ عملکرد عده‌ای از دانش آموزان در طول تابستان بسیار داغ مورد بررسی قرار گرفت و این دانش آموزان در زمان‌‌های پاسخگویی خود و محاسبه ذهنی پس از بیدار شدن مورد تست قرار گرفتند.
در طول بروز موج گرما، عملکرد دانش آموزان در محیط‌های بدون تهویه مطبوع در این تست‌ها به طور متوسط ۱۳ درصد بدتر از دانش آموزان در محیط‌های خنک دارای تهویه مطبوع مناسب بودند.
دکتر سدانو لورنت (Dr Cedeno-Laurent) بیان می‌کند که: “مغز مرکز کنترل هر فرایندی در روند زندگی ماست.”
همچنین او توضیح داد که ترکیب و همبستگی تمام توابع مغز که منفی به نظر می‌رسد و تحت تاثیر هیپرترمی و یا درجه حرارت بالا می‌باشد، منجر به نمرات آزمون پایین‌تر دانش آموزان شد.
دکتر سدانو-لورنت (Dr Cedeno-Laurent) بیان کرد: این مطالعه که در مجله PLOS Medicine منتشر شده است، یک نمونه واقعی از تاثیر موج گرما بر افراد جوان و سالم دیگر می‌باشد که موجب کم و کند شدن توانایی این افراد می‌شود.
علیرغم این، در حالی که یافته‌ها توسط داده‌های تجربی پشتیبانی می‌شود، حقیقت این است که تنها ۴۴ دانش آموز در این تحقیقات مورد بررسی قرار گرفته بودند و این بدین معنی است که برای بررسی کامل تاثیرات گرما بر مغز انسان کار بیشتری مورد نیاز می‌باشد.
دکتر ایرویز دومونتهیل (Dr Iroise Dumontheil)، یک دانشمند علوم اعصاب شناختی در دانشگاه Birkbeck لندن، که در جریان این مطالعه و تحقیق نبود، بیان کرد: “تعداد شرکت کنندگان بسیار زیاد نیست، اما نقطه قوت مطالعه این است که شرکت کنندگان در طول زمان با درجه‌ گرمای مختلف مورد بررسی قرار گرفتند.” علاوه بر این، او اضافه کرد که برای ارزیابی تاثیر عوامل دیگر علاوه بر گرما بر عملکرد ذهنی، کار بیشتری مورد نیاز می ‌باشد.

 

تاثیر گرما و دستگاه تهویه مطبوع

 

پروفسور مکس هدیلی (Max Headley)، فیزیولوژیست دانشگاه بریستول، بیان کرد: با توجه به تاثیر خستگی و تشنگی بر عملکرد ذهنی که هر دو به وضوح تحت تاثیر گرمای هوا و تعریق شبانه هستند، این مطالعه “از کاه کوه ساختن است”.
همچنین او بیان کرد که: “به نظر من مشاهدات می‌توانند به راحتی توسط عوامل فیزیولوژیکی ساده که کاملا قابل پیش بینی هستند توضیح داده شوند. و این چیزی نیست که من را هیجان زده کند.”
با این حال، دکتر سدانو لوران (Cedeno-Laurent) قصد دارد تحقیقات خود را به منظور اطلاع رسانی برای یک روند در حال رشد برای تهویه مطبوع پیشرفته که هر دو سازگار با محیط زیست و قابل دسترس برای مردم در مناطق گرمسیری جهان هستند، انجام دهد.
سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توانند یک چرخه بازخورد مثبت ایجاد کنند که در آن انتشار گازهای گلخانه‌ای از انرژی آن‌ها و مبردهایی که از آن‌ها تولید می‌شوند، می‌توانند باعث افزایش گرم شدن کره زمین شوند.
دکتر سدانو-لورنت (Cedeno-Laurent) بیان می‌کند: “ما میخواهیم کنترل دما را ترویج دهیم، در حالی که نحوه انجام این کار نیازمند گذر زمان است و مسیر طولانی در پیش روی ماست.”

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
mohammad cheraghi