کولر گازی (اسپلیت) چیست و انواع آن کدامند؟

کولر گازی (اسپلیت) چیست و انواع آن کدامند؟

۲۶ / شهریور / ۱۳۹۷

کولرهای گازی جزئی از محصولات دستگاه‌های تهویه مطبوع می‌باشند که انواع و اشکال گوناگونی دارند این نوع از دستگاه های تهویه مطبوع هم قابلیت گرمایش و هم سرمایش را دارند. اصلی‌ترین اجزای کولرهای گازی کندانسور، کمپرسور، اواپراتور و شیر انبساط هستند، همچنین باید بدانید که این نوع از دستگاه‌ تهویه مطبوع از سیکل تبرید پیروی می‌کنند. واضح است که گرما به خودی خود از محیطی که دمای بالاتری دارد به محیطی با دمای پایین‌تر منتقل می‌شود و نیازی به انجام کار خاصی نیست اما عکس این عمل نیاز به انجام عملی دارد که در واقع سیکل تبرید با جذب مقداری گرما در اواپراتور و دفع گرما در کندانسور این کار را انجام می‌دهد. اگر بخواهیم واضح تر شرح دهیم؛ در کمپرسور، گاز تا دمای بالاتر از دمای تقطیر متراکم می‌شود و سپس در کندانسور گرمای محیط دفع شده و با افت فشار و دما در شیر انبساط تبخیر مایع مبرد به صورت دما و هم فشار و در نتیجه جذب گرما در اواپراتور انجام می‌گیرد. در واقع دستگاه سرد کننده وسیله‌ای است که این مسیر را در چرخه بیان شده طی می‌کند و سیستم سردکنندگی تبرید سیستمی است که با این چرخه مواجه می‌شود.

انواع کولرهای گازی

به صورت کلی می‌توان کولرهای گازی را به دو دسته کولرهای یک تکه و کولرهای دو تکه تقسیم کرد. در ادامه به معرفی انواع کولرهای گازی و اسپلیت ها می‌پردازیم:

کولر گازی پنجراه‌ای

کولرهای گازی پنجره‌ای از انواع کولرهای یک تکه‌ای هستند این نوع از کولرها از ابتدایی‌ترین و قدیمی‌ترین دستگاه‌های طهویه مطبوع و خنک کننده هستند که اغلب در شمال و جنوب کشور از آن‌ها استفاده میشد، البته نسل جدید از این مدل کولرها تفاوت‌هایی با مدل‌های جدید دارند. در این نوع از کولر اجزای سیکل تبرید همه در داخل یک یونیت قرار دارند و از آنجایی که باید نصف دستگاه بیرون و در محیط خارجی و در مجاورت هوای آزاد و نصف دستگاه داخل محیط باشد این نوع از کولر در پنجره نصب می‌شود از این رو کولر پنجره‌ای نام گرفته است.

البته این نوع از کولرها مصرف انرژی زیاد و همچنین صدای آزار دهنده‌ای دارند از اینرو استفاده از آن‌ها کمتر شده و بیشتر در محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین به این علت که این نوع از دستگاه‌های تهویه مطبوع مناسب برای محیط‌هایی با شرایط سخت می‌باشند، هنوز هم در مناطقی با این نوع از شرایط آب و هوایی مصرف کنندگان خاص خود را دارند.

در این نوع از کولرها بدنه به صورت یکپارچه می‌باشد و نیازی به لوله کشی برای اتصال یونیت‌ها و برق کشی جداگانه نیست و با اتصال کابل کولر به برق به راحتی قابل استفاده می‌باشد.

کولر گازی پنجراه‌ای ال جی lg

کولرهای گازی دو تکه یا همان اسپلیت‌ها

این نوع از کولرها از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده‌اند که به این بخش‌ها پنل یا یونیت داخلی که همان اواپراتور و پنل یا یونیت خارجی که همان کندانسور است گفته می‌شود. در حقیقت کمپرسور موتور یا قلب در این نوع از کولرها است. از آنجایی که این بخش در یونیت بیرونی قرار گرفته است صدای کارکرد این نوع از دستگاه تهویه مطبوع به داخل ساختمان منتقل نمی‌شود و آزار دهنده نمی‌باشد. کمپرسور یا همان موتور این کولرها از سه نوع اسکرال، پیستونی حاره‌ای و روتاری است. می‌توان کولرهای اسپلیت را از لحاظ مصرف انرژی به دو نوع کم مصرف با سطح انرژی A و نوع معمولی با سطح انرژی B تقسیم کرد.

کولرهای دو تکه یا همان اسپلیت‌ها انواع مختلفی دارند این مدل ها شامل: اسپلیت‌های دیواری، کانالی، سقفی، ایستاده ، کاستی و … می‌باشند. در ادامه به بررسی انواع اسپلیت خواهیم پرداخت.

اسپلیت دیواری

این نوع از کولرهای گازی ظرفیت‌های گوناگونی از ۹۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ BTU/h را شامل می‌شوند که در برخی از مدل‌های آن کمپرسور با کمترین میزان مصرف است. از آنجایی که یونیت یا پنل داخلی این کولرها بر روی دیوار نصب می‌شود به آن‌ها اسپلیت دیواری گفته می‌شود.

اسپلیت ایستاده

این نوع از اسپلیت‌ها نیز دارای یونیت داخلی و بیرونی می‌باشند و کاملا مشابه با اسپلیت ساده هستند. تفاوتی که این نوع از کولر با اسپلیت ساده دارد این است که این نوع از اسپلیت‌ها به دلیل ظرفیت بالا در تولید برودت و حجم زیاد جابجایی هوا و همچنین پرتاب باد بیشتر برای فضاهای بزرگ مانند محیط های عمومی، رستوران ها و مراکزی با رفت و آمد زیاد طراحی شده است. مصرف بالای برق یکی از بزرگترین مشکلات این دستگاه‌ها به شمار می‌آید که این مساله یکی از دلایلی است که در منازل و مصارف خانگی استفاده خیلی کم‌تری دارند. این کولرها دارای ظرفیت‌های مختلفی محتلفی هستند و شامل سایزهای ۳۶۰۰۰، ۴۸۰۰۰، ۵۴۰۰۰، ۶۰۰۰۰ و ۹۰۰۰۰ می‌باشند. از آنجایی که این نوع از کولرها شبیه به یک کمد و یا یخچال هستند و ایستاده قرار می‌گیرند به آن‌ها اسپلیت استاده گفته می‌شود.

اسپلیت ایستاده ال جی lg

اسپلیت کانالی یا همان داکت اسپلیت

در این نوع از اسپلیت‌ها یعنی اسپلیت کانالی یا همان داکت اسپلیت یونیت داخلی داخل سقف کاذب قرار داده می‌شود و همچنین نیاز به سیستم کانال کشی دارد تا هوای مطبوع از طریق این کانال‌ها به داخل محیط توزیع شود. عدم اشغال فضای داخلی و همچنین تعبیه کویل آب گرم در یونیت داخلی و نیز کم شدن تعداد کندنسورها از مزایای این نوع از اسپلیت‌ها می‌باشد.

اسپلیت کانالی داکت اسپلیت ال جی lg

اسپلیت کاستی

این نوع از اسپلیت نیز داخل سقف کاذب قرار داده می‌شود که هوا از قسمت وسط مکش و از چهار طرف دهش پیدا می‌کند این نوع اسپلیت‌ها معمولا کاربرد اداری دارند و در مکان‌ها تجاری و ادارای که دارای سقفی با ارتفاع زیاد و بیش از حد معمول هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اسپلیت کاستی سقفی ال جی lg

توجه داشته باشید که انتخاب سایز و ظرفیت درست و مناسب مهم‌ترین موضوع در انتخاب یک کولر گازی می‌باشد. همچنین مشاوره با افراد متخصص و کارشناس جهت محاسبه دقیق ظرفیت به شما کمک خواهد کرد تا نوع و مدل مناسب جهت نیاز واقعی خود را انتخاب کنید.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
mohammad cheraghi